Szybkie i niezawodne

Nowe Audi e-tron FE04, podczas oficjalnych testów przed rozpoczęciem kolejnego sezonu Formuły E – serii elektrycznych samochodów wyścigowych – wywarło na kierowcach bardzo pozytywne wrażenie. Od ostatniego poniedziałku, aż do czwartku, na torze w hiszpańskiej Walencji team Audi Sport Schaeffler „wykręcił” najwięcej kilometrów spośród wszystkich obecnych na testach zespołów. Czasy okrążeń pierwszych całkowicie elektrycznych bolidów wyścigowych marki Audi były również bardzo obiecujące.

Nowy kierowca fabryczny Audi, Niemiec Daniel Abt i obrońca mistrzowskiego tytułu, Brazylijczyk Lucas di Grassi oraz cztery bolidy teamu Audi Sport ABT Schaeffler, przeszli w Hiszpanii przez bardzo wyczerpujący program testowy. Temperatury na torze dochodziły do 30 stopni Celsjusza w cieniu. Plan jazd testowych skupiał się przede wszystkim na symulacji wyścigów i optymalizacji zarządzania energią nowego układu motor-generator MGU, charakteryzującego się tylko jednym biegiem poruszającym bolid do przodu.

 

Pomimo wysokich temperatur, wszystkie cztery Audi e-tron FE04, przez całe trzy dni testów, działały bez zarzutów i niezawodnie. Obaj zawodnicy – Daniel Abt i Lucas di Grassi – odnotowali pokonanie 474 okrążeń trzykilometrowego toru Circuit Ricardo Tomo w Walencji, co przekłada się na przejechany dystans 1466 kilometrów. To tyle, ile kierowcy przejeżdżają podczas całego sezonu Formuły E. Zarówno Abt, jak i di Grassi przez cały czas trzymali się w czołówce, choć czasy bezwzględne miały w tym wypadku drugorzędne znaczenie z racji tego, że w regulaminie testów zapisano dwukrotne w ciągu dnia ładowanie jednego bolidu do pełnej mocy 200 kW. Dodatkowo, już podczas jazd, zmodyfikowano konfigurację toru, dodając drugą szykanę na prostej startowej.

 

„Już od początku Daniel i Lucas sygnalizowali mi, że czują się w swych bolidach bardzo dobrze i potwierdzali, że wykonaliśmy dobrą robotę i ogromny krok naprzód jeśli chodzi o napęd” – powiedział Allan McNish, kierownik zespołu. „Ale tak naprawdę, to dopiero podczas inauguracji sezonu w Hongkongu zobaczymy w jakim miejscu jesteśmy. Jesteśmy zadowoleni z wyników testów w Walencji, ale przed nami jeszcze dużo pracy. Audi e-tron FE04 jest szybkie i niezawodne. Będziemy jeszcze kontynuować prace nad optymalizacją zarządzania energią i nad oprogramowaniem, które póki co jest jeszcze w fazie prób i symulacji.”

 

„Testy oceniam bardzo pozytywnie” – podkreślił obecny mistrz Formuły E Lucas di Grassi. „Wierzę w to, że nasz bolid jest bardzo konkurencyjny. Audi, ABT i Schaeffler wykonały kawał dobrej roboty. Wykorzystaliśmy te trzy dni optymalnie, po to, by jak najlepiej przygotować się do inauguracyjnego wyścigu sezonu w Hongkongu. Najlepsze czasy okrążeń były bardzo do siebie zbliżone. Czuję, że to będzie bardzo ekscytujący sezon.”

 

„Próby w Walencji poszły bardzo gładko” – powiedział Daniel Abt. „Musiałem się jednak wiele nauczyć, jeśli chodzi o oprogramowanie i wiele innych spraw. W ciągu trzech dni, a zwłaszcza w czwartek, poczyniliśmy duże postępy. Samochód jeździ doskonale i jest szybki. Nie mogę się już doczekać moich pierwszych dwóch regularnych wyścigów jako fabryczny kierowca Audi.”

 

Od wczorajszego wieczoru, aż do otwarcia sezonu w Hongkongu, które odbędzie się 2 i 3 grudnia, jakiekolwiek dalsze testy i próby bolidów Formuły E są zabronione. Cztery egzemplarze Audi e-tron FE04 zostaną teraz rozmontowane i ponownie złożone w kwaterze głównej teamu w niemieckim Kempten. W połowie listopada odpłyną z Anglii wprost do Hongkongu.

 

Wyniki jazd testowych – Walencja, 2-5 października 2017

Tor w wersji pierwszej (3.090 km, jedna szykana, poniedziałek)
Lucas di Grassi (Audi e-tron FE04 #1), 1 min. 18.579 s., 71 okrążeń
Daniel Abt (Audi e-tron FE04 #66), 1 min. 18.697 s., 85 okrążeń

 

Tor w wersji drugiej (3.094 km, dwie szykany, wtorek i czwartek)
Daniel Abt (Audi e-tron FE04 #66), 1 min. 21.946 s., 160 okrążeń
Lucas di Grassi (Audi e-tron FE04 #1), 1 min. 22.215 s., 158 okrążeń

Źródło: Informacja prasowa

06-10-2017 Sebastian Kubiak

Dodaj komentarz

Nawigacja

Nasza społeczność